Bodypainting czyli malowanie ciała

tattoos-743313_1280Bodypainting to anglojęzyczne określenie na zabiegi kolorowania ciała barwnikami, poprzez nanoszenie farb na powierzchnię skóry. Uważa się, że jest to jedna z najstarszych form sztuki, uwalniania artystycznej ludzkiej inwencji. Jednocześnie warto pamiętać, że pierwotne cywilizacje traktowały możliwość barwienia ciała jako podstawowy sposób na zmianę swojego wizerunku, wywołanie określonej reakcji u innych. Okazywało się to szczególnie istotne podczas podejmowania wypraw wojennych, gdy malowanie twarzy i innych części ciała mocnymi kolorami miało, podobnie jak w świecie przyrody, wysyłać sygnały ostrzegawcze w kierunku wroga. Wiadomo, że barwy wojenne nakładali Indianie zamieszkujący Amerykę Północną, walczący z angielskimi najeźdźcami w XVIII wieku. Także obecnie ludy zamieszkujące poza kręgami współczesnych cywilizacji, w Afryce, Ameryce Południowej czy Australii, stosują tradycyjne techniki zdobienia ciał – czy to w sposób trwały, czy tymczasowy.

Współczesne oblicza bodypaintingu

Dla ludzi należących do zaawansowanych cywilizacyjnie kręgów kulturowych, bodypainting jest metodą czysto artystyczną lub wręcz rozrywkową, choć zabiegowi temu może czasem przyświecać pewna ideologia, o ile poddawany malowaniu ciała człowiek chce w ten sposób wesprzeć manifestowanie określonych treści ideologicznych lub światopoglądowych. Istnieje kilka technik, według zasad których można dokonywać takiego zdobienia ciała. Najbardziej tradycyjna zakłada korzystanie z naturalnego barwnika, jakim jest henna. Daje ona jednak dosyć ograniczone możliwości kolorystyczne, dlatego zwolennicy bardziej szalonego wyrazu artystycznego są zwolennikami stosowania nietoksycznych farb. Nakładać można je na różne sposoby, wśród których najbardziej oczywiste, ale i wymagające największej manualnej sprawności, obejmują wykorzystanie pędzla malarskiego lub gąbki. Nowoczesną metodą nakładania barwnika na ciało jest użycie aerografu, który delikatnie rozpyla barwnik.Sztuka malowania całego nagiego ciała godzi nieco w obecne standardy moralne, ponieważ skłania umalowane w ten sposób osoby do prezentowania się publiczności bez wierzchniego okrycia. Kolorowe wzory zasłaniają skutecznie samą powierzchnię skóry, jednak sprawiają tylko wizualne wrażenie, że dany człowiek jest osłoniony. Jednocześnie takie działanie jest zupełnie dobrowolne i mieści się w granicach sztuki nowoczesnej, która w imię artystycznej wolności i konieczności wyrażenia twórczego zamysłu dopuszcza takie postępowanie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy współczesny widz będzie skłonny zaakceptować tego rodzaju artystyczną ekspresję.

Coś specjalnego dla najmłodszych

Drobny body painting jest niekiedy atrakcją, jaką serwuje się dzieciom podczas różnego rodzaju happeningów i imprez okolicznościowych. Wówczas zatrudnieni artyści malują na twarzach dzieci nieduże, kolorowe wzory lub upodabniają wygląd całej twarzy do wizerunków zwierząt lub bajkowych postaci. Dla najmłodszych taki sposób zdobienia ciała jest pewnego rodzaju ekwiwalentem maski, ale przede wszystkim powodem do frajdy. Tego rodzaju zabawa dzieciom wydaje się szczególnie atrakcyjna, ponieważ przełamuje obowiązujące je na co dzień nakazy bycia schludnymi, a poza tym pomysł, by potraktować farbami własne ciało wydaje się najmłodszym szczególnie interesującą ideą. Przed zastosowaniem danej metody i skorzystaniem z określonych barwników, a zwłaszcza przed traktowaniem nimi cery dziecięcej, należy dokładnie upewnić się, że używane narzędzia oraz skład chemiczny farb, nie są w stanie wywołać u żadnej osoby reakcji alergicznej lub podrażnić jej ciała w inny sposób.

You may also like...

Dodaj komentarz