Rodzaje biżuterii i jej przeznaczenie

jewelry-945145_1280Biżuteria to niekiedy nie tylko ozdoba, czasem jest to także symbol. Tak jest choćby w przypadku biżuterii ślubnej, takie są przecież obrączki. To nie są zwykłe pierścionki, a pewien symbol. Tak samo pierścionek zaręczynowy. Tak więc biżuteria niekiedy ma większe znaczenie, nie jest tylko zwykłym sposobem na ozdabianie ciała. Zresztą nadawanie biżuterii symbolicznego znaczenie nie jest charakterystyczne tylko dla naszych czasów i dla naszej kultury. Właściwe już w początkach ludzkości było to praktykowane, świadczą o tym znajdowane pośród szczątków prehistoryczne elementy ozdobne.

Tak więc biżuteria właściwie towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Miała ona oczywiście w samych początkach inny charakter, też jest inna. Z innych była też materiałów wykonywana, dlatego trzeba także te aspekty brać pod uwagę. Tak naprawdę mnóstwo jest pomysłów projektantów biżuterii, nawiązujących właśnie nawet do tych najstarszych tradycji. Stąd wykorzystanie symbolicznych wzorów, stąd nawiązywanie choćby do biżuterii rzymskiej, greckiej, ale też tej z odległych kulturowo kręgów.

Nawet w prymitywnych kulturach występowała biżuteria, także taka o znaczeniu symbolicznym. Dla każdej epoki były tak naprawdę inne wzory, inne wartości przywiązywano do biżuterii. W starożytności oczywiście rządziła klasyka, duże, geometryczne, ale dość proste wzory. Zaś w średniowięczu – nastawiona na umiar i skromność, nie oznacza to, że w tej epoce nie było biżuterii. Po prostu była ona nieco delikatniejsza. Epoka romantyzmu to z kolei biżuteria gotycka, która do dziś cieszy się wielkim powodzeniem i uznaniem, jest bardzo klimatyczna i charakterystyczna, wyróżnia się na tle innych rodzajów biżuterii. Dlatego tak chętnie jest wybierana do dziś, przez wielbicieli gotyku.

Dalsze epoki także wnosiły wiele wzorów do biżuterii. Z tych poszczególnych wzorców tak naprawdę czerpią projektanci do dziś. Nowoczesna, współczesna biżuteria jest w dużej mierze prostym nawiązaniem do takich dawnych wzorców. Można więc powiedzieć, że w temacie biżuterii, jak i w wielu innych kulturowych tematach, wszystko już było, teraz zaś powraca się do tych dawnych wzorców, przerabia się je, wybiera nowe rozwiązania. Symbolika biżuterii także bywa różna. Różne można mieć na to zapatrywania. To, że biżuteria jest nie tylko ozdobą, ale też niekiedy ważnym symbolem, świadczy o tym choćby biżuteria ślubna, a konkretnie – obrączki. Są one znakiem zawarcia małżeństwa, dlatego tutaj ten wymiar symboliczny jest z pewnością bardzo ważny, nie można nie doceniać jego znaczenia.

Warto więc także to brać pod uwagę, wybierając ślubną biżuterię, trzeba uwzględniać to, że będzie ona nam towarzyszyć długo, w końcu małżeństwo zawiera się z tym zamysłem, że będzie ono trwać do końca życia. To dlatego przywiązuje się tak dużą wagę do tego, jaką się wybiera biżuterię ślubna, jakie się wybiera warunki i możliwości. Tutaj więc trzeba dobrze to wybrać i wiedzieć, na co można sobie pozwolić, lepiej więc stawiać na klasykę.

You may also like...

Dodaj komentarz