Tatuaże a praca

Często można usłyszeć, że ktoś nie dostał posady, do której się nadawał i w której spełniał wszystkie wymogi ze względu na swoje tatuaże. Co jakiś czas takie sprawy są głośne, a zarzutom o nietolerancję nie ma końca. Zdobienie ciała tatuażami od jakiegoś czasu młodszym osobom przestało już kojarzyć się z bandytami i niebezpiecznymi ludźmi, chociaż wśród starszych kobiet i mężczyzn wciąż panuje taki pogląd. Twierdzą oni, że wytatuowane osoby wyszły z więzienia, że tylko tam można było stworzyć malunki na ciele, ze tatuaże i świat przestępczy czy narkotykowy są ze sobą nierozerwalnie połączone. Chociaż tatuaże są bardzo powszechne, także wśród gwiazd i celebrytów, czasami wytatuowane osoby mają nadal problem ze znalezieniem pracy, szczególnie w miejscach publicznych. Posiadanie tatuaży w widocznym miejscu ciała może zmniejszyć szansę na znalezienie pracy, co zostało udowodnione w badaniach brytyjskich naukowców. Chodzi tu głównie o tatuaże na twarzy, szyi, dłoniach czy przedramionach. Jeśli tatuaże nie mogą być ukryte, może to być źle widziane przez pracodawców. Znaczenie, oprócz miejsca malunku na ciele, ma także to, co on przedstawia. Skromne napisy czy „kobiece” tatuaże nie są tak krytykowane, jak na przykład czaszki, broń (noże, pistolety, miecze) czy duże wzory. Źle postrzegane są także różnego typu symbole, tatuaże o wydźwięku rasistowskim, seksualnym czy o innych negatywnych konotacjach.
Doktor Andrew Tamming, który pracuje w Szkocji na Uniwersytecie St. Andrews, przeprowadził badania naukowe na temat odbioru osób z tatuażami przez potencjalnych pracodawców, w których okazało się, że praktycznie zawsze odbiór taki jest negatywny. Tamming przeprowadził ankiety wśród 15 osób, odpowiedzialnych za zatrudnianie nowych pracowników w firmach. Były to firmy zajmujące się różnymi branżami, aby test był bardziej wiarygodny, Do tych branż należały między innymi więzienie, bank, hotel, rada miasta czy księgarnia, co daje bardzo widoczną różnorodność. Nie były to same starsze osoby – pracodawcy należeli do dość szerokiego przedziału wiekowego, od 30 do 60 lat. Nie było tam jedynie osób poniżej 30. roku życia, których nastawienie do tatuaży może być diametralnie inne, ze względu na to, jak powszechne jest dziś zdobienie ciała.
Respondenci doktora byli zgodni, że tatuaże w miejscach widocznych, których nie można ukryć na przykład ubraniem, są dla pracownika „piętnem”. Padały określenia stwierdzające, że osoby z tatuażami uchodzą za „niechlujne”, a ich dziary powodują opór w stosunkach. Co więcej, widoczne tatuaże są pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę rekruterzy i która w znaczący sposób wpływa na postrzeganie osoby przez pracodawców. Ważniejsze jednak od tego, jak oni widzą tatuaże swoich pracowników jest postrzeganie malunków przez potencjalnych klientów firmy. Wiadomo bowiem, że wielu z nich odnosi się do tatuaży negatywnie, w związku z czym rekruterzy muszą myśleć o potencjalnym zysku firmy, który ze względu na pracownika z tatuażami może ulec zmniejszeniu. W badaniach okazało się, że klienci firm, dla których pracowali badani, nie mają o tatuażach najlepszego zdania. Często uważają je za niechlujne, odrażające, niewłaściwie i wiele innych. Dzieje się tak oczywiście ze względu na wciąż panujące stereotypy, według których osoba z tatuażem na pewno wyszła właśnie z więzienia. Świat przestępczy i narkotykowy jest zakorzeniony w podświadomości wielu osób i trudno zmienić ten pogląd z dnia na dzień.
Malunki na ciele sprawiają, że pierwsze wrażenie może być negatywne, dlatego dotyczy jedynie tatuaży, które są widoczne od razu. Jak było mówione wcześniej, chodzi o tatuaże na dłoniach, twarzy, szyi czy przedramionach. Te ukryte nie mają natomiast wpływu na odbiór danej osoby podczas pierwszego kontaktu. Istnieją oczywiście takie zawody, w których posiadanie tatuaży może wpłynąć pozytywnie. Dotyczy to na przykład strażników więziennych, którzy z tatuażami są dla więźniów bardziej wiarygodni i „przyjaźni”. Tatuaże dobrze widziane są również w różnego typu barach czy pubach oraz klubach, a także salonach tatuażu. Wszędzie tam, gdzie luźny wizerunek jest pożądany, tatuaże na całym ciele mogą pomóc w relacjach z pracodawcą, pracownikami i klientami. To samo dotyczy kolczyków i piercingu w różnych częściach ciała, jednak głównie twarzy. Kolczyki czy tak zwane „tunele” również wpływają na odbiór danej osoby przez innych, będąc często pierwszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę inni.
Taka sytuacja jest niezwykle krzywdząca dla osób z różnymi tatuażami i kolczykami, jednak trudno się dziwić reakcjom pracodawców, które są tak skrajne i negatywne. Muszą oni dbać o dobro swojej firmy i samopoczucie wszystkich klientów, także starszych. Ze względu na to, że tatuaże stają się teraz coraz popularniejsze, za kilka lat postrzeganie osób z tatuażami przez pracodawców na pewno ulegnie zmianie. Na razie jednak widoczne tatuaże mogą zmniejszyć szanse na zdobycie pracy, o czym warto pamiętać podczas myślenia nad tatuażem w widocznych miejscach ciała.

You may also like...

Dodaj komentarz