Tatuaże henną – jak i po co je wykonywać?

arabic-mehndi-design-751984_1280Do wykonywania tatuaży wykorzystuje się zazwyczaj trwałe barwniki lub takie, które pozostają widoczne na powierzchni ciała przez określony okres czasu. Specjaliści nie są jednak skłonni, by polecać tatuaże nietrwałe, ponieważ mogą one pozostawiać nieestetyczne blizny, ścierać i wchłaniać się w sposób nieregularny i również tworzyć nienajlepsze wrażenie wizualne. Osoby, które chciałyby wykonać tatuaż na próbę lub mają tendencję do podejmowania spontanicznych i nie do końca przemyślanych decyzji, powinny wziąć pod uwagę wykonanie biotatuażu, czyli poprzez zastosowanie zmywalnego barwnika naturalnego. Do takich celów wykorzystuje się przede wszystkim sproszkowane liście henny.

Tradycja ludów afrykańskich i azjatyckich

Tworzenie tymczasowych tatuaży jest w kulturach wielu ludów zwyczajem starym i implikującym konkretne treści symboliczne. Zajmuje ważne miejsce wśród obrzędów związanych z zawieraniem małżeństwa. Jego korzenie są prawdopodobnie związane z religią muzułmańską i to za jej pośrednictwem miał rozpowszechnić się na kraje objęte jej zasięgiem, poczynając od obszarów Afryki północnej. W XII stuleciu zwyczaj ten dotarł do Indii i przyjął się na tyle mocno, że do czasów obecnych jest ważnym elementem zaślubin. Panna młoda samodzielnie lub z pomocą innych kobiet pokrywa wówczas przynajmniej swoje dłonie i stopy fantazyjnymi wzorami o arabeskowych liniach. Nierzadko rysunki te obejmują także przedramiona, sięgając do łokci oraz łydki – sięgając do okolic kolan. Gęstość namalowanych linii oraz wysoki stopień skoncentrowania barwnika sprawiają, że tatuaże te wydają się ciemne, jednak w rzeczywistości henna ma czerwonawy kolor. Ma to duże znaczenie w wierzeniach hinduskich, bowiem czerwień ma w symboliczny sposób zwiastować szczęście w zawieranym małżeństwie.

Mehendi, czyli hinduski zwyczaj zdobienia rąk i nóg tatuażami z henny, to dla współczesnych mieszkanek innych części świata wskazówka, jak można urozmaicić swój wygląd, bez sięgania po nieodwracalne w skutkach metody. Wzory z henny utrzymują się przez czas około trzech tygodni.

You may also like...

Dodaj komentarz