Tatuaże – zdobienie ciała stare jak świat

tattoo-expo-954463_1280Wykonywanie tatuaży to zajęcie o zaskakująco długim, a nawet egzotycznym rodowodzie. Jak wykazały badania naukowców, pokrywanie ciała ciemnym pigmentem było charakterystyczne dla cywilizacji pierwotnych. Samo określenie nawiązuje do tradycji ludów zamieszkujących niegdyś Polinezję i odnosi się do tubylczego dialektu. Obrzędy rysowania wzorów na ciele wiązały się bezpośrednio z tradycją wojenną, to znaczy zdobieniu podlegało ciało zwycięskiego wojownika, któremu udało się uśmiercić wroga. Tradycja tworzenia tatuażu wędrowała przez wieki właśnie drogą swoistego braterstwa w walce. W czasach nam bliższych kojarzona jest popularnie ze środowiskami subkultur, a nawet mafii. Konkretne organizacje wypracowały sobie cały złożony system symboli, które nie tylko świadczą o przynależności danej osoby do danej grupy, ale także precyzyjnie określają jej miejsce w wewnętrznej hierarchii. To potoczne skojarzenie przekradło się nawet do literackiego świata przedstawionego serii o Harrym Potterze, gdzie grupa negatywnych postaci, pozostających pod zwierzchnictwem mrocznego czarnoksiężnika, nosi jako znak rozpoznawczy specjalny tatuaż. Obecnie jednak tego sposobu zdobienia ciała nie demonizuje się tak, jak jeszcze kilka wieków temu.

Jak się to odbywa?

Technika tworzenia trwałego, barwnego rysunku na ciele, polega na wszczepianiu pod powierzchnię skóry, w warstwę skóry właściwej, kolorowego pigmentu. Współcześnie dokonuje się tego za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanego urządzenia, składającego się z igły i zbiornika z barwnikiem, ale zasadniczo do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu wystarcza igła, na czubku której znajduje się ciemny pigment. Ponieważ działania tatuatora skupiają się na kontakcie z dość głębokich powierzchni ciała, gdzie biegną naczynia krwionośne, zadanie to powinno być wykonywane w warunkach możliwie sterylnych. Bezpieczeństwo zdrowotne klienta wymaga, by tatuaż był wykonywany nową, czystą igłą, przy użyciu jednorazowych rękawiczek ochronnych oraz takich samych zbiorników z barwnikami. Jeżeli procedury higieniczne nie są należycie przestrzegane, realna staje się groźba zarażenia przyszłego właściciela tatuażu groźnymi wirusami, przede wszystkim HIV oraz tymi, które wywołują poszczególne typy zapalenia wątroby. Choć wydaje się to oczywiste, warto zaznaczyć, że proces tworzenia trwałego tatuażu jest dosyć bolesny, dlatego osoby niezbyt odporne na ból powinny się poważnie zastanowić, nim zjawią się w salonie tatuażu z projektem wykonania wzoru o sporych rozmiarach. Lepiej zacząć od czegoś niewielkiego, by przekonać się, jak wygląda to w praktyce oraz by sprawdzić, jak skóra zareaguje na tego rodzaju zabieg. Wydaje się naturalne, by odradzać wprowadzenie w życie tatuażowego zamysłu osobom, których cera jest wrażliwa i podatna na podrażnienia.

Co można sobie wytatuować?

Inwencji współczesnych sympatyków tatuażu nie ogranicza w zasadzie nic, choć nie każdy tatuażysta oferuje wykonywanie dowolnego wzoru. Salony tatuażu dysponują zazwyczaj specjalnymi katalogami wzorów, które można wybrać i które są wykonywane przez danych artystów. Jednak wybór trwałego wzoru, jaki ma być uwieczniony na ciele konkretnej osoby to kwestia traktowana przez wielu ludzi bardzo osobiście, jako wyrażenie osobistych preferencji estetycznych, a nawet światopoglądowych. Dlatego za tworzywo dla takiego wzoru może mieć różnorodne korzenie, często są to treści popkulturowe, a czasem przesłania o wydźwięku zupełnie prywatnym. Fani konkretnych artystów, zwłaszcza muzyków, są skłonni utrwalać na swoich ciałach emblematy związane z oprawą graficzną dzieł tych twórców, symbole jakimi artyści się posługują lub które utrwaliły się w powszechnej świadomości jako odsyłające do nich, charakterystyczne schematy graficzne. Posługując się konkretnymi przykładami, rolę tatuażu może spełnić chociażby nazwa zespołu rockowego, w formie w jakiej została zilustrowana na okładce danej płyty, na przykład zapisana charakterystyczną italiką nazwa Metallica. Wierni fani Led Zeppelin byliby skłonni wybrać symbole, reprezentujące poszczególnych muzyków legendarnej grupy i sygnujące, zamiast tytułu, ich czwarty album muzyczny. Z kolei wielbiciele Davida Bowie chętnie posługują się charakterystyczną błyskawicą, która przecinała twarz muzyka na okładce płyty Alladin Sane. Możliwości jest zatem niemal nieskończenie wiele, zapewne jedynym wymogiem wysuniętym przez osobę, która ma tatuaż wykonać, jest dostarczenie jej wyraźnego schematu lub objaśnienie, o jaki efekt chodzi i wspólne opracowanie planu pracy. Wielu ludzi decyduje się bowiem na trwałe umieszczenie na ciele znaczących dla nich dat, imion ukochanych osób lub różnego rodzaju cytatów. Wówczas kwestią zasadniczą jest zaprojektowanie ostatecznego wyglądu wzoru. Niemały wpływ będą mieć na niego artystyczne zdolności tatuażysty, jego wyczucie estetyczne i praktyczne umiejętności. Warto także pamiętać, że tatuaż trwały nazywa się tak nie bez powodu – jego usunięcie jest jeszcze bardziej bolesne, niż wykonanie. Należy więc uważać z wyborem schematu, by z czasem nie okazał się on nieaktualną manifestacją uczuć.

You may also like...

Dodaj komentarz